Palmolive Lemon Lime Dishwashing Liquid Dishwash — 100ml
Lowest recorded price: $2.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $6.99. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.50/100ml
- Average
- $0.50/100ml
- Highest
- $0.50/100ml
At the average price
Pak'nSave · 100mlNow$0.50/100mlAll-time low
Pak'nSave · 100mlNow$0.50/100mlAll-time low
Pak'nSave · 500mlNow$0.50/100mlAll-time low
Pak'nSave · 100mlNow$0.59/100ml
New World · 100mlNow$0.84/100ml
17 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Palmolive | 100ml | $2.49 | $0.50/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Palmolive | 100ml | $6.49 | $0.50/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Palmolive | 500ml | $2.49 | $0.50/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Palmolive | 100ml | $4.39 | $0.59/100ml | In stock | 14 Jul | |
| Palmolive | 100ml | $2.89 | $0.84/100ml | In stock | 4 Aug | |
| Palmolive | 500ml | $2.89 | — | In stock | 29 Sept | |
| Palmolive | 1.3L | $6.99 | — | In stock | 14 Jul |
$2.49$0.50/100ml
Palmolive · 100ml
$6.49$0.50/100ml
Palmolive · 100ml
$2.49$0.50/100ml
Palmolive · 500ml
$4.39$0.59/100ml
Palmolive · 100ml
$2.89$0.84/100ml
Palmolive · 100ml
$2.89
Palmolive · 500ml
$6.99
Palmolive · 1.3L
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pak'nSaveLemon Lime · 100ml$0.50/100ml$2.49
Pak'nSaveLemon Lime · 500ml$0.50/100ml$2.49
Pak'nSaveDishwash · 100ml$0.50/100ml$6.49
Pak'nSaveDishwashing Lemon Lime Liquid · 100ml$0.59/100ml$4.39
New WorldLemon Lime · 100ml$0.84/100ml$2.89
Woolworths NZLemon Lime · 500ml$2.89
Woolworths NZRegular Dishwashing Liquid Lemon Lime Bulk Pack · NZ · 1.3L$6.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Palmolive Lemon Lime Dishwashing Liquid Dishwash 100ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Palmolive Lemon Lime Dishwashing Liquid Dishwash 100ml is $2.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026.


