Barilla Genovese Pesto — 190g

As of 1 Oct 2026, Barilla Genovese Pesto 190g is cheapest at New World at $7.29 ($3.84/100 g) in New Zealand.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $4.99 at New World (1 Oct); highest: $7.29 — currently $7.29 at New World. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$4.99
Average
$7.18
Highest
$7.29
Lowest ever
$4.99 · Oct '26
Highest ever
$7.29 · Oct '26
Trend
Up 46%
2% above average

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Barilla

    BarillaCheapest

    Barilla Genovese Pesto · 190g

    $3.84/100g$7.29New World

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Barilla

    BarillaCheapest

    Barilla Genovese Pesto · 190g

    $3.84/100g$7.29New World
1 brand available
New World
  1. 1Barilla

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Barilla Genovese Pesto 190g cheapest?
New World has the lowest price at $7.29 ($3.84/100 g).
What is the unit price of Barilla Genovese Pesto 190g?
Priced per 100g. New World offers the best value at $3.84/100g.
What is the lowest price ever for Barilla Genovese Pesto 190g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Barilla Genovese Pesto 190g is $4.99 at New World (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $7.29 at New World.