Beehive Streaky Bacon — 400g
As of 1 Oct 2026, Beehive Streaky Bacon 400g is cheapest at New World at $11.49 ($31.23/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.50 at Woolworths NZ (21 Jul); highest: $24.59 — currently $11.49 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.00/100g
- Average
- $2.68/100g
- Highest
- $3.07/100g
New World · 1kgNow$3.07/100g
New World · 1kgNow$3.68/100gLow
Pak'nSave · 800gLast seen 22 Jul$2.06/100g
Pak'nSave · 400gLast seen 15 Jul$2.87/100g
Pak'nSave · 1000gLast seen 12 Aug$3.00/100g
Pak'nSave · 250gLast seen 15 Jul$3.00/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
43 prices recorded · 24 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beehive | 1kg | $24.59 | $3.07/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Beehive | 400g | $11.49 | $3.12/100g | In stock | 1 Oct | |
| Beehive | 1kg | $9.19 | $3.68/100g | In stock | 1 Oct | |
| Beehive | 800g | $16.49 | $2.06/100g | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 800g | $17.49 | $2.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 1kg | $17.49 | $2.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 400g | $10.49–$11.49 | $2.62/100g–$2.87/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 1kg | $11.49 | $2.87/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 1000g | $7.49 | $3.00/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Beehive | 250g | $7.49 | $3.00/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 30g | $5.19 | $4.33/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 1000g | $7.49 | $29.96/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 1kg | $5.19 | $43.25/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 250g | $7.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Beehive | 800g | $19.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Beehive | 120g | $3.99 | — | In stock | 1 Oct | |
| Beehive | 4 x 30g | $5.59 | $46.58/4 x 30g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Beehive | 400g | $12.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

BeehiveBest
Woolworths NZ120g$3.99
Woolworths NZStreaky · 250g$7.00
Woolworths NZStreaky Bacon · 400g$12.49Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZStreaky · 800g$19.50
Pak'nSaveStreaky · 800g$20.61/1kg$16.49Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveBacon Streaky · 1kg$21.86/1kg$17.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky · 800g$21.86/1kg$17.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky Bacon · 400g$26.23/1kg–$28.73/1kg$10.49–$11.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky Bacon · 1kg$28.73/1kg$11.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky · 250g$29.96/1kg$7.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky Bacon · 1000g$29.96/1kg$7.49Last seen 12 Aug · not compared
New WorldStreaky Bacon · 1kg$30.74/1kg$24.59
New WorldStreaky · 400g$31.23/1kg$11.49
New WorldBacon Streaky · 1kg$36.76/1kg$9.19
Pak'nSaveStreaky Bacon · 30g$43.25/1kg$5.19Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky Bacon · 1000g$29.96/100g$7.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveStreaky Bacon · 1kg$43.25/100g$5.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldStreaky Bacon · 4 x 30g$46.58/4 x 30g$5.59Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Beehive Streaky Bacon 400g cheapest?
- New World has the lowest price at $11.49 ($31.23/1 kg).
- What is the unit price of Beehive Streaky Bacon 400g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $3.12/100g.
- What is the lowest price ever for Beehive Streaky Bacon 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Beehive Streaky Bacon 400g is $3.50 at Woolworths NZ (21 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $11.49 at New World.
