Garlic — ea
Lowest recorded price: $2.49 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $52.95. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 18 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.66/100g
- Average
- $0.87/100g
- Highest
- $2.30/100g
24% below average
Pak'nSave · 450gNow$0.66/100gAll-time low
New World · 1kgNow$1.00/100g
Pak'nSave · 1kgNow$1.80/100g
New World · 1kgNow$3.00/100g
Pak'nSave · 1kgNow$3.00/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$1.50/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
27 prices recorded · 20 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 450g | $2.99 | $0.66/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $4.49–$8.99 | $0.90/100g–$1.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $4.99 | $1.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| Healthy N Fresh | 1kg | $4.29 | $1.87/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $25.99–$29.99 | $2.60/100g–$3.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $29.99 | $3.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $4.49 | $0.90/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Healthy N Fresh | 1kg | $2.99 | $1.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $5.99 | $3.00/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | 1kg | $44.99 | $4.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | ea | $3.49 | $0.50/1 ea | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Vegetable | 5 pack | $2.69 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths Nz | Standard | $3.20 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 250g | $2.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Panda | 500g | $5.79 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 6 pack | $7.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | ea | $2.49–$4.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Healthy N Fresh | ea | $2.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | ea | $2.99 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$2.99$0.66/100gBest
450g
$4.49–$8.99$0.90/100g–$1.80/100g
1kg
$4.99$1.00/100g
1kg
$4.29$1.87/100g
Healthy N Fresh · 1kg
$25.99–$29.99$2.60/100g–$3.00/100g
1kg
$29.99$3.00/100g
1kg
$4.49$0.90/100g
1kg
$2.99$1.50/100g
Healthy N Fresh · 1kg
$5.99$3.00/100g
Pams · 1kg
$44.99$4.50/100g
1kg
$3.49$0.50/1 ea
ea
$2.69
Fresh Vegetable · 5 pack
$3.20
Woolworths Nz · Standard
$2.99
Woolworths · 250g
$5.79
Panda · 500g
$7.50
Woolworths · 6 pack
$2.49–$4.00
ea
$2.99
Healthy N Fresh · ea
$2.99
ea
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
7 brands available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- –

Best
New WorldGarlic · ea$2.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveea$4.00
Pak'nSave450g$6.64/1kg$2.99
Pak'nSave1kg$8.98/1kg–$17.98/1kg$4.49–$8.99
New WorldPeeled Garlic · 1kg$8.98/1kg$4.49Last seen 15 Jul · not compared
New WorldGarlic Peeled · 1kg$9.98/1kg$4.99
Pak'nSaveLoose Garlic · 1kg$25.99/1kg–$29.99/1kg$25.99–$29.99
New WorldGarlic Loose · 1kg$29.99/1kg$29.99
New WorldGarlic Loose · 1kg$44.99/1kg$44.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldGarlic · ea$0.50/1 ea$3.49Last seen 15 Jul · not compared
- –

- –

- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Garlic ea?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Garlic ea is $2.49 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026.

