Taylor Farms Sweet Kale Chopped Kit — 300g
As of 30 Sept 2026, Taylor Farms Sweet Kale Chopped Kit 300g is cheapest at New World at $7.69 ($25.63/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $6.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $7.99 — currently $7.69 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.75/100g
- Average
- $2.58/100g
- Highest
- $2.58/100g
28 prices recorded · 16 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Taylor Farms | 300g | $7.49 | $2.50/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Taylor Farms | 300g | $7.69 | $2.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| Taylor Farms | 300g | $7.75 | $2.58/100g–$7.75/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Taylor Farms | 300g | $7.98 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Taylor Farms Sweet Kale Chopped Kit 300g cheapest?
- New World has the lowest price at $7.69 ($25.63/1 kg).
- What is the unit price of Taylor Farms Sweet Kale Chopped Kit 300g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $2.56/100g.
- What is the lowest price ever for Taylor Farms Sweet Kale Chopped Kit 300g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Taylor Farms Sweet Kale Chopped Kit 300g is $6.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $7.69 at New World.

