Pistachios Roasted Salted — 1kg

As of 30 Sept 2026, Pistachios Roasted Salted 1kg is cheapest at New World at $39.90 ($3.99/100 g) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $39.90 at New World (30 Sept); highest: $46.00 — currently $39.90 at New World. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$3.99/100g
Average
$4.60/100g
Highest
$4.60/100g
Lowest ever
$3.99/100g · Sep '26
Highest ever
$4.60/100g · Jul '26
Trend
Down 13%
13% below average

5 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Pistachios Roasted Salted

    Pistachios Roasted SaltedCheapest

    1kg

    $3.99/100g$39.90New World

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Pistachios Roasted Salted

    Pistachios Roasted SaltedCheapest

    1kg

    $3.99/100g$39.90New World
1 brand available
New WorldPak'nSave
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Pistachios Roasted Salted 1kg cheapest?
New World has the lowest price at $39.90 ($3.99/100 g).
What is the unit price of Pistachios Roasted Salted 1kg?
Priced per 100g. New World offers the best value at $3.99/100g.
What is the lowest price ever for Pistachios Roasted Salted 1kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Pistachios Roasted Salted 1kg is $39.90 at New World (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $39.90 at New World.