Alfa One Rice Bran Oil · NZ — Standard
As of 30 Sept 2026, Alfa One Rice Bran Oil · NZ Standard is cheapest at New World at $7.27 ($1.45/100 ml) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.59 at New World (14 Jul); highest: $27.88 — currently $7.27 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.66/100ml
- Average
- $0.92/100ml
- Highest
- $0.99/100ml
Pak'nSave · 3LNow$0.66/100mlAll-time low
Pak'nSave · 1LNow$0.99/100ml
New World · 1LNow$1.05/100ml
New World · StandardNow$1.45/100ml
New World · 3LLast seen 15 Jul$0.93/100ml
11 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa One | 3L | $19.79 | $0.66/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Alfa One | 1L | $9.88 | $0.99/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Alfa One | 1L | $10.49 | $1.05/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Alfa One | Standard | $7.27 | $1.45/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Alfa One | 3L | $27.88 | $0.93/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Alfa One | 1L | $10.39 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Alfa OneBest
Pak'nSave3L$0.66/100ml$19.79
New WorldRice Bran Oil · 3L$0.93/100ml$27.88Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveRice Bran Oil · 1L$0.99/100ml$9.88
New WorldRice Bran Oil · 1L$1.05/100ml$10.49
New WorldRice Bran Oil · NZ · Standard$1.45/100ml$7.27
Woolworths NZRice Bran Oil · 1L$10.39Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Alfa One Rice Bran Oil · NZ Standard cheapest?
- New World has the lowest price at $7.27 ($1.45/100 ml).
- What is the unit price of Alfa One Rice Bran Oil · NZ Standard?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $1.45/100ml.
- What is the lowest price ever for Alfa One Rice Bran Oil · NZ Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Alfa One Rice Bran Oil · NZ Standard is $4.59 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $7.27 at New World.

