Ben's Original Lightly Flavour Garlic Microwave Rice Pouch · NZ — 250g
As of 30 Sept 2026, Ben's Original Lightly Flavour Garlic Microwave Rice Pouch · NZ 250g is cheapest at New World at $3.29 ($1.32/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.89 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $3.29 — currently $3.29 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.16/100g
- Average
- $1.32/100g
- Highest
- $1.32/100g
3 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ben's Original | 250g | $3.29 | $1.32/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Ben's Original | 250g | $2.89 | $1.16/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Ben's Original | 250g | $3.29 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Ben's Original Lightly Flavour Garlic Microwave Rice Pouch · NZ 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $3.29 ($1.32/100 g).
- What is the unit price of Ben's Original Lightly Flavour Garlic Microwave Rice Pouch · NZ 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.32/100g.
- What is the lowest price ever for Ben's Original Lightly Flavour Garlic Microwave Rice Pouch · NZ 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Ben's Original Lightly Flavour Garlic Microwave Rice Pouch · NZ 250g is $2.89 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $3.29 at New World.

