Wattie's Creamy Tomato Soup Very Special — 100g
Lowest recorded price: $0.97 at New World (14 Jul); highest: $5.20. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.09/100g
- Average
- $0.60/100g
- Highest
- $0.97/100g
55% above average
Pak'nSave · 100gNow$0.93/100g
New World · 535gNow$1.03/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.60/100g
Pak'nSave · 535gLast seen 14 Jul$0.60/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$0.97/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.06/100g
13 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 100g | $3.69–$4.99 | $0.69/100g–$0.93/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 535g | $3.69 | $1.03/100g | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $3.19 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 535g | $3.19 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $0.97 | $0.97/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $1.06 | $1.06/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $5.20 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 535g | $5.20 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$3.69–$4.99$0.69/100g–$0.93/100gBest
Wattie's · 100g
$3.69$1.03/100g
Wattie's · 535g
$3.19$0.60/100g
Wattie's · 100g
$3.19$0.60/100g
Wattie's · 535g
$0.97$0.97/100g
Wattie's · 100g
$1.06$1.06/100g
Wattie's · 100g
$5.20
Wattie's · 100g
$5.20
Wattie's · 535g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Wattie'sBest
Pak'nSaveVery Special Creamy Tomato Soup · 100g$0.60/100g$3.19Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveTomato & Basil · 535g$0.60/100g$3.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveCreamy Tomato · 100g$0.69/100g–$0.93/100g$3.69–$4.99
New WorldVery Special Creamy Tomato Soup · 100g$0.97/100g$0.97Last seen 15 Jul · not compared
New WorldCreamy · 535g$1.03/100g$3.69
New WorldCreamy Tomato · 100g$1.06/100g$1.06Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZVery Special Creamy Tomato Soup · 100g$5.20Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZTomato & Basil · 535g$5.20Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Wattie's Creamy Tomato Soup Very Special 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Creamy Tomato Soup Very Special 100g is $0.97 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.
