Diamond Mushroom Risotto Standard — 350g
As of 30 Sept 2026, Diamond Mushroom Risotto Standard 350g is cheapest at Woolworths NZ at $5.00 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.09 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $5.59 — currently $5.00 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.55/100g
- Average
- $1.70/100g
- Highest
- $1.70/100g
Pak'nSave · 200gNow$1.70/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.60/100g
New World · 200gLast seen 15 Jul$1.85/100g
New World · 200gLast seen 15 Jul$2.05/100g
8 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Diamond | 200g | $3.39 | $1.70/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Diamond | 100g | $5.59 | $1.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Diamond | 200g | $3.39 | $1.70/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Diamond | 200g | $3.69 | $1.85/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Diamond | 200g | $4.09 | $2.05/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Diamond | 350g | $5.00 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

DiamondBest
New WorldMushroom Rice Risotto & Flavour Mix Family Pack · 100g$1.60/100g$5.59Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMushroom · 200g$1.70/100g$3.39Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMushroom · 200g$1.70/100g$3.39
New WorldMushroom · 200g$1.85/100g$3.69Last seen 15 Jul · not compared
New WorldMushroom Rice Risotto & Flavour Mix · 200g$2.05/100g$4.09Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZ350g$5.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Diamond Mushroom Risotto Standard 350g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $5.00.
- What is the lowest price ever for Diamond Mushroom Risotto Standard 350g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Diamond Mushroom Risotto Standard 350g is $3.09 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.00 at Woolworths NZ.
