Superb Herb Chives Standard — 15g
As of 30 Sept 2026, Superb Herb Chives Standard 15g is cheapest at New World at $5.49 ($3.66/10 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.29 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $5.99 — currently $5.49 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $35.30/100g
- Average
- $35.30/100g
- Highest
- $35.30/100g
4 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Superb Herb | 10g | $5.29 | $35.30/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 15g | $5.49 | $36.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | 1 ea | $5.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $5.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | 1 pack | $5.99 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 10 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 10 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Superb Herb Chives Standard 15g cheapest?
- New World has the lowest price at $5.49 ($3.66/10 g).
- What is the unit price of Superb Herb Chives Standard 15g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $36.60/100g.
- What is the lowest price ever for Superb Herb Chives Standard 15g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Superb Herb Chives Standard 15g is $5.29 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.49 at New World.

