Kowhai Bush Farms Standard — 3kg
As of 30 Sept 2026, Kowhai Bush Farms Standard 3kg is cheapest at Pak'nSave at $7.99 ($2.66/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $4.99 at New World (14 Jul); highest: $13.49 — currently $7.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.27/100g
- Average
- $0.46/100g
- Highest
- $0.50/100g
Pak'nSave · 3kgNow$0.27/100gAll-time low
Pak'nSave · 1.5kgNow$0.47/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.50/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.54/100g
New World · 3kgLast seen 12 Aug$0.27/100g
New World · 5kgLast seen 5 Aug$0.28/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
13 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kowhai Bush Farms | 3kg | $7.99 | $0.27/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1.5kg | $6.99 | $0.47/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $9.89 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $5.39 | $0.54/100g | In stock | 30 Sept | |
| Kowhai Bush Farms | 3kg | $7.59 | $0.27/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Kowhai Bush Farms | 5kg | $13.49 | $0.28/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $9.29 | $0.47/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $9.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $5.39 | $0.54/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

- 2

Pak'nSaveWashed Agria · 1kg$4.65/1kg$9.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWashed Gourmet Potatoes · 1.5kg$4.66/1kg$6.99
Pak'nSaveWashed Agria · 1kg$4.95/1kg$9.89
New WorldWashed Gourmet · 1kg$4.99/1kg$4.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldWashed Agria · 1kg$5.00/1kg$9.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWashed Gourmet · 1kg$5.39/1kg$5.39Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWashed Gourmet · 1kg$5.39/1kg$5.39
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Kowhai Bush Farms Standard 3kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $7.99 ($2.66/1 kg).
- What is the unit price of Kowhai Bush Farms Standard 3kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.27/100g.
- What is the lowest price ever for Kowhai Bush Farms Standard 3kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Kowhai Bush Farms Standard 3kg is $4.99 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.99 at Pak'nSave.
