Organics By South White Button Mushrooms — 250g
As of 30 Sept 2026, Organics By South White Button Mushrooms 250g is cheapest at Woolworths NZ at $5.00 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.49 at New World (4 Aug); highest: $13.99 — currently $5.00 at Woolworths NZ. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.00/100g
- Average
- $1.00/100g
- Highest
- $1.30/100g
Pak'nSave · 400gNow$1.00/100gAll-time low
Pak'nSave · 1kgNow$1.00/100g
New World · 1kgNow$1.10/100gLow
New World · 200gNow$1.90/100g
New World · 1kgNow$2.45/100g
New World · 400gLast seen 15 Jul$1.75/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
17 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 400g | $3.99 | $1.00/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $9.99 | $1.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| New World | 1kg | $10.99 | $1.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Mushrooms | 200g | $3.79 | $1.90/100g | In stock | 29 Sept | |
| Meadow Mushrooms | 1kg | $4.89 | $2.45/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $9.99 | $1.00/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | ea | $4.99 | $1.25/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 400g | $5.99 | $1.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 400g | $6.99 | $1.75/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Organics By South | 250g | $5.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Meadows | 200g | $4.29 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | perkg | $12.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Woolworths | 400g | $5.80 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

PamsBest
- 2

- 3

- 4

- –

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Organics By South White Button Mushrooms 250g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $5.00.
- What is the lowest price ever for Organics By South White Button Mushrooms 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Organics By South White Button Mushrooms 250g is $3.49 at New World (4 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.00 at Woolworths NZ.
