John West Tuna Naturally Smoked — 1000g
Lowest recorded price: $1.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $5.00. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.00/100g
- Average
- $0.01/100g
- Highest
- $2.05/100g
17680% above average
Pak'nSave · 185gNow$1.78/100g
New World · 185gNow$2.32/100g
Pak'nSave · 1000gLast seen 14 Jul$1.75/100g
Pak'nSave · 1000gLast seen 14 Jul$2.05/100g
9 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| John West | 185g | $3.29 | $1.78/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| John West | 185g | $3.49 | $2.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| John West | 185g | $2.99 | $0.30/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| John West | 1000g | $1.99–$5.00 | $1.75/100g–$2.10/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| John West | 1000g | $3.79 | $2.05/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$3.29$1.78/100gBest
John West · 185g
$3.49$2.32/100g
John West · 185g
$2.99$0.30/100g
John West · 185g
$1.99–$5.00$1.75/100g–$2.10/100g
John West · 1000g
$3.79$2.05/100g
John West · 1000g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

John WestBest
Pak'nSaveNaturally Smoked Tuna · 1000g$17.54/1kg–$20.95/1kg$1.99–$5.00Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTuna Naturally Smoked · 185g$17.78/1kg$3.29
New WorldTuna Naturally Smoked · 185g$23.19/1kg$3.49
Pak'nSaveTuna Naturally Smoked · 185g$2.99/1000g$2.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTuna Naturally Smoked · 1000g$20.49/1000g$3.79Last seen 14 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for John West Tuna Naturally Smoked 1000g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for John West Tuna Naturally Smoked 1000g is $1.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026.
