San Remo Spaghetti No 5 Pasta — 100g
Lowest recorded price: $2.19 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $3.29. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.44/100g
- Average
- $0.56/100g
- Highest
- $0.57/100g
21% below average
Pak'nSave · 100gNow$0.44/100gAll-time low
New World · 500gNow$0.66/100g
Pak'nSave · 500gLast seen 14 Jul$0.56/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$0.66/100g
15 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| San Remo | 100g | $2.19 | $0.44/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| San Remo | 500g | $3.29 | $0.66/100g | In stock | 30 Sept | |
| San Remo | 100g | $2.79 | $0.56/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| San Remo | 500g | $2.79 | $0.56/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| San Remo | 100g | $3.29 | $0.66/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$2.19$0.44/100gBest
San Remo · 100g
$3.29$0.66/100g
San Remo · 500g
$2.79$0.56/100g
San Remo · 100g
$2.79$0.56/100g
San Remo · 500g
$3.29$0.66/100g
San Remo · 100g
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

San RemoBest
Pak'nSaveSpaghetti No 5 · 100g$0.44/100g$2.19
Pak'nSaveSpaghetti No 5 · 100g$0.56/100g$2.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSpaghetti No 5 · NZ · 500g$0.56/100g$2.79Last seen 14 Jul · not compared
New WorldSpaghetti No 5 Pasta · 100g$0.66/100g$3.29Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSpaghetti No 5 · NZ · 500g$0.66/100g$3.29
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for San Remo Spaghetti No 5 Pasta 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for San Remo Spaghetti No 5 Pasta 100g is $2.19 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026.