Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs — 420g
As of 30 Sept 2026, Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g is cheapest at New World at $4.89 ($1.16/100 g) in New Zealand — about 1% below the 2-retailer average of $4.95.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.26 at New World (14 Jul); highest: $5.29 — currently $4.89 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.07/100g
- Average
- $1.12/100g
- Highest
- $1.26/100g
New World · 420gNow$1.16/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$1.07/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.26/100g
7 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 420g | $4.89 | $1.16/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $4.49 | $1.07/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $5.29 | $1.26/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 420g | $5.00 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g cheapest?
- New World has the lowest price at $4.89 ($1.16/100 g).
- How much does Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g cost?
- Prices range from $4.89 to $5.00 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $4.95.
- What is the unit price of Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.16/100g.
- Which supermarkets sell Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g?
- Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g is available at New World and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Watties Spaghetti with Meatballs 420g is $1.26 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.89 at New World.
