Airborne Pure Honey — 500g
As of 30 Sept 2026, Airborne Pure Honey 500g is cheapest at Pak'nSave at $10.29 ($2.06/100 g) in New Zealand — about 6% below the 2-retailer average of $10.90.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.26 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $12.90 — currently $10.29 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.80/100g
- Average
- $1.80/100g
- Highest
- $2.06/100g
Pak'nSave · 500gNow$2.06/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.26/100gLow
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.46/100g
14 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Airborne | 500g | $10.29 | $2.06/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Airborne | 100g | $11.29 | $2.26/100g | In stock | 30 Sept | |
| Airborne | 500g | $9.99 | $2.00/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Airborne | 100g | $12.29 | $2.46/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Airborne | 500g | $11.50 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Airborne Pure Honey 500g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $10.29 ($2.06/100 g).
- How much does Airborne Pure Honey 500g cost?
- Prices range from $10.29 to $11.50 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $10.90.
- What is the unit price of Airborne Pure Honey 500g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.06/100g.
- Which supermarkets sell Airborne Pure Honey 500g?
- Airborne Pure Honey 500g is available at Pak'nSave and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for Airborne Pure Honey 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Airborne Pure Honey 500g is $2.26 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $10.29 at Pak'nSave.

