Wattie's Flavoured Tomatoes Roast Garlic Onion — 400g
As of 29 Sept 2026, Wattie's Flavoured Tomatoes Roast Garlic Onion 400g is cheapest at Woolworths NZ at $2.10 in New Zealand.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.49 at Pak'nSave (21 Jul); highest: $5.98 — currently $2.10 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.37/100g
- Average
- $0.45/100g
- Highest
- $5.98/100g
Pak'nSaveNow$0.37/100gAll-time low
Pak'nSaveNow$0.60/100g
New WorldNow$0.67/100g
New WorldNow$0.67/100g
16 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 400g | $1.49 | $0.37/100g | In stock | 21 Jul | |
| Wattie's | 400g | $2.39 | $0.60/100g | In stock | 14 Jul | |
| Wattie's | 400g | $5.98 | $0.60/100g | In stock | 14 Jul | |
| Wattie's | 400g | $1.79 | $0.67/100g | In stock | 4 Aug | |
| Wattie's | 400g | $2.69 | $0.67/100g | In stock | 14 Jul | |
| Wattie's | 400g | $2.10 | — | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pak'nSaveRoast Garlic Onion · 400g$3.73/1kg$1.49
Pak'nSaveRoast Garlic Onion · 400g$5.98/1kg$2.39
Pak'nSaveRoast Garlic & Onion Tomatoes · 400g$5.98/1kg$5.98
New WorldRoast Garlic & Onion Tomatoes · 400g$6.73/1kg$1.79
New WorldRoast Garlic Onion · 400g$6.73/1kg$2.69
Woolworths NZRoast Garlic Onion · 400g$2.10
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Flavoured Tomatoes Roast Garlic Onion 400g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $2.10.
- What is the lowest price ever for Wattie's Flavoured Tomatoes Roast Garlic Onion 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Flavoured Tomatoes Roast Garlic Onion 400g is $1.49 at Pak'nSave (21 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.10 at Woolworths NZ.