Pams Extra Virgin Olive Oil — 100ml
As of 30 Sept 2026, Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml is cheapest at New World at $12.99 ($2.60/100 ml) in New Zealand — about 10% below the 2-retailer average of $14.49.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $6.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $17.85 — currently $12.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.16/100ml
- Average
- $1.74/100ml
- Highest
- $1.79/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$1.60/100ml
New World · 1LNow$1.74/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$2.20/100ml
New World · 100mlNow$2.60/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 14 Jul$1.60/100ml
New World · 100mlLast seen 15 Jul$2.60/100ml
53 prices recorded · 23 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 100ml | $15.99 | $1.60/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1L | $17.39 | $1.74/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100ml | $10.99 | $2.20/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100ml | $12.99 | $2.60/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1L | $15.99 | $1.60/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100ml | $17.39 | $1.74/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveExtra Oil Olive Virgin · 100ml$1.60/100ml$15.99
Pak'nSaveExtra Virgin Olive Oil · 1L$1.60/100ml$15.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldExtra Virgin Olive Oil · 1L$1.74/100ml$17.39
Pak'nSaveExtra Virgin Olive Oil · 100ml$2.20/100ml$10.99
New WorldExtra Oil Olive Virgin · 100ml$2.60/100ml$12.99
New WorldExtra Virgin Olive Oil · 100ml$2.60/100ml$12.99Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml cheapest?
- New World has the lowest price at $12.99 ($2.60/100 ml).
- How much does Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml cost?
- Prices range from $12.99 to $15.99 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $14.49.
- What is the unit price of Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml?
- Priced per 100ml. Pak'nSave offers the best value at $1.60/100ml.
- Which supermarkets sell Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml?
- Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Extra Virgin Olive Oil 100ml is $6.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $12.99 at New World.