Pams Diced Tomatoes Chilli And Herb — 400g
As of 30 Sept 2026, Pams Diced Tomatoes Chilli And Herb 400g is cheapest at New World at $1.29 ($3.23/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.05 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $3.23 — currently $1.29 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.26/100g
- Average
- $0.29/100g
- Highest
- $0.32/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.29/100g
New World · 400gNow$0.32/100g
Pak'nSave · 400gLast seen 15 Jul$0.32/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.35/100g
15 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $1.05–$1.15 | $0.26/100g–$0.29/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 400g | $1.29 | $0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 400g | $1.29–$3.23 | $0.32/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $1.39 | $0.35/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveDiced Tomatoes With Chilli And Herb · 1kg$2.63/1kg–$2.88/1kg$1.05–$1.15
Pak'nSaveChilli And Herb · 400g$3.23/1kg$1.29–$3.23Last seen 14 Jul · not compared
New WorldChilli And Herb · 400g$3.23/1kg$1.29
New WorldDiced Tomatoes With Chilli And Herb · 1kg$3.48/1kg$1.39Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Diced Tomatoes Chilli And Herb 400g cheapest?
- New World has the lowest price at $1.29 ($3.23/1 kg).
- What is the unit price of Pams Diced Tomatoes Chilli And Herb 400g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.32/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Diced Tomatoes Chilli And Herb 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Diced Tomatoes Chilli And Herb 400g is $1.05 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $1.29 at New World.