Wattie's Very Special Chicken & Corn Soup — 535g
As of 1 Oct 2026, Wattie's Very Special Chicken & Corn Soup 535g is cheapest at Woolworths NZ at $3.70 in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $0.97 at New World (14 Jul); highest: $5.20 — currently $3.70 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.60/100g
- Average
- $1.03/100g
- Highest
- $1.03/100g
New World · 535gNow$1.03/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$0.60/100g
Pak'nSave · 535gLast seen 14 Jul$0.60/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$0.97/100g
4 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wattie's | 535g | $3.69 | $1.03/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Wattie's | 100g | $3.19 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 535g | $3.19 | $0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 100g | $0.97 | $0.97/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Wattie's | 535g | $3.70 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Wattie'sBest
Pak'nSaveChinese Style Chicken & Corn · 535g$0.60/100g$3.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveChinese Style Chicken & Corn · 100g$0.60/100g$3.19Last seen 14 Jul · not compared
New WorldChinese Style Chicken & Corn · 100g$0.97/100g$0.97Last seen 15 Jul · not compared
New WorldChinese Style Chicken & Corn · 535g$1.03/100g$3.69
Woolworths NZChicken & Corn · 535g$3.70
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Wattie's Very Special Chicken & Corn Soup 535g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $3.70.
- What is the lowest price ever for Wattie's Very Special Chicken & Corn Soup 535g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Very Special Chicken & Corn Soup 535g is $0.97 at New World (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.70 at Woolworths NZ.
