Sunrice Rice Jasmine · NZ — 1kg
As of 30 Sept 2026, Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg is cheapest at New World at $4.55 ($0.46/100 g) in New Zealand — about 3% below the 2-retailer average of $4.70.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $12.99 — currently $4.55 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.20/100g
- Average
- $0.26/100g
- Highest
- $0.35/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.20/100gAll-time low
Pak'nSave · 100gNow$0.35/100g
New World · 1kgNow$0.46/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$0.26/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 14 Jul$0.35/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$1.20/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
21 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sunrice | 100g | $9.79 | $0.20/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sunrice | 100g | $3.29–$3.54 | $0.33/100g–$0.35/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sunrice | 1kg | $4.55 | $0.46/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sunrice | 100g | $12.99 | $0.26/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sunrice | 1kg | $3.49 | $0.35/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sunrice | 100g | $2.99 | $1.20/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sunrice | 100g | $3.29 | $1.32/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sunrice | 1kg | $4.85 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

SunriceBest
Pak'nSaveJasmine Rice · #5014442_ea_000pns · 100g$0.20/100g$9.79
Pak'nSaveJasmine Rice · 100g$0.26/100g$12.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSavePremium Thai Hom Mali Jasmine Rice · NZ · 100g$0.33/100g–$0.35/100g$3.29–$3.54
Pak'nSaveRice Jasmine · NZ · 1kg$0.35/100g$3.49Last seen 14 Jul · not compared
New WorldRice Jasmine · NZ · 1kg$0.46/100g$4.55
Pak'nSaveJasmine Rice · #5012588 · 100g$1.20/100g$2.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldJasmine Rice · 100g$1.32/100g$3.29Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZRice Jasmine · NZ · 1kg$4.85
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg cheapest?
- New World has the lowest price at $4.55 ($0.46/100 g).
- How much does Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg cost?
- Prices range from $4.55 to $4.85 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $4.70.
- What is the unit price of Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.46/100g.
- Which supermarkets sell Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg?
- Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg is available at New World and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sunrice Rice Jasmine · NZ 1kg is $2.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.55 at New World.

