Anchor Original Soft Light Spreadable Dairy Blend — 500g
Lowest recorded price: $6.49 at New World (11 Aug); highest: $8.29. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.34/100g
- Average
- $1.46/100g
- Highest
- $1.46/100g
7% below average
12 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anchor | 500g | $6.79 | $1.36/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Anchor | 500g | $7.29 | $1.46/100g | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 500g | $7.29 | $1.46/100g | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 500g | $7.29 | $1.46/100g | In stock | 14 Jul | |
| Anchor | 500g | $6.49 | $1.66/100g | In stock | 11 Aug | |
| Anchor | 500g | $8.29 | — | In stock | 14 Jul |
$6.79$1.36/100gBest
Anchor · 500g
$7.29$1.46/100g
Anchor · 500g
$7.29$1.46/100g
Anchor · 500g
$7.29$1.46/100g
Anchor · 500g
$6.49$1.66/100g
Anchor · 500g
$8.29
Anchor · 500g
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

AnchorBest
Pak'nSaveOriginal Soft Light Spreadable Dairy Blend · 500g$1.36/100g$6.79
New WorldLight Original · 500g$1.46/100g$7.29
Pak'nSaveLight Original · 500g$1.46/100g$7.29
Pak'nSaveOriginal Soft Light Spreadable Dairy Blend · 500g$1.46/100g$7.29
New WorldOriginal Soft Light Spreadable Dairy Blend · 500g$1.66/100g$6.49
Woolworths NZLight Original · 500g$8.29
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Anchor Original Soft Light Spreadable Dairy Blend 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Anchor Original Soft Light Spreadable Dairy Blend 500g is $6.49 at New World (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026.