Pams Cream Fresh — 500ml
As of 1 Oct 2026, Pams Cream Fresh 500ml is cheapest at New World at $4.68 ($0.94/100 ml) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.79 at Pak'nSave (1 Oct); highest: $9.26 — currently $4.68 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.91/100ml
- Average
- $0.93/100ml
- Highest
- $0.93/100ml
Pak'nSave · 100mlNow$0.91/100mlAll-time low
Pak'nSave · 300mlNow$0.93/100ml
New World · 500mlNow$0.94/100ml
New World · 300mlNow$1.04/100ml
Pak'nSave · 100mlLast seen 14 Jul$0.91/100ml
Pak'nSave · 100mlLast seen 14 Jul$0.95/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
17 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 100ml | $9.08 | $0.91/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 300ml | $2.79 | $0.93/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 500ml | $4.68 | $0.94/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 300ml | $3.12 | $1.04/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 100ml | $4.55 | $0.91/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100ml | $9.26 | $0.93/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100ml | $9.26 | $0.93/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100ml | $3.17 | $1.06/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 100ml | $3.17 | $3.17/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveCream Fresh · 100ml$0.91/100ml$4.55Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveCream · 100ml$0.91/100ml$9.08
Pak'nSave300ml$0.93/100ml$2.79
Pak'nSaveCream · #5028855 · 100ml$0.93/100ml$9.26Last seen 14 Jul · not compared
New WorldFresh Cream · 500ml$0.94/100ml$4.68
New World300ml$1.04/100ml$3.12
Pak'nSaveFresh Cream · 100ml$1.06/100ml$3.17Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveFresh Cream · 100ml$3.17/100ml$3.17Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveCream · 100ml$9.26/1L$9.26Last seen 14 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Cream Fresh 500ml cheapest?
- New World has the lowest price at $4.68 ($0.94/100 ml).
- What is the unit price of Pams Cream Fresh 500ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.94/100ml.
- What is the lowest price ever for Pams Cream Fresh 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Cream Fresh 500ml is $2.79 at Pak'nSave (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.68 at New World.

