T&G Baby Lotatoes Potatoes — 1kg
As of 30 Sept 2026, T&G Baby Lotatoes Potatoes 1kg is cheapest at Pak'nSave at $5.59 ($5.59/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.59 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $7.29 — currently $5.59 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.40/100g
- Average
- $0.43/100g
- Highest
- $0.49/100g
New World · 1kgNow$0.40/100gAll-time low
Pak'nSave · 1kgNow$0.49/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.56/100g
Pak'nSave · 1.5kgLast seen 15 Jul$0.49/100g
6 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Golden | 1kg | $5.99 | $0.40/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $7.29 | $0.49/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $5.59 | $0.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $7.29 | $0.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1.5kg | $7.29 | $0.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Vegetable | 700g | $6.20 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is T&G Baby Lotatoes Potatoes 1kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.59 ($5.59/1 kg).
- What is the unit price of T&G Baby Lotatoes Potatoes 1kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.56/100g.
- What is the lowest price ever for T&G Baby Lotatoes Potatoes 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for T&G Baby Lotatoes Potatoes 1kg is $5.59 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.59 at Pak'nSave.