Leggo's Red Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese Sauce — 500g
As of 1 Oct 2026, Leggo's Red Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese Sauce 500g is cheapest at New World at $3.79 ($1.06/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (21 Jul); highest: $5.29 — currently $3.79 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.09/100g
- Average
- $0.56/100g
- Highest
- $0.88/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.88/100g
New World · 500gNow$1.06/100g
Pak'nSave · 500gLast seen 14 Jul$0.88/100g
13 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Leggo's | 100g | $4.41 | $0.88/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 500g | $3.79 | $1.06/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 100g | $4.39 | $0.88/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Leggo's | 500g | $4.39 | $0.88/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Leggo's | 500g | $3.50 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

Leggo'sBest
Woolworths NZRed Wine Tomato & Herbs · 500g$3.50Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveRed Wine Chunky Tomato & Herbs · 500g$0.88/100g$4.39Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveRed Wine Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce · 100g$0.88/100g$4.39Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveRed Wine Chunky Tomato & Herbs Bolognese Sauce · 100g$0.88/100g$4.41
New WorldRed Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese · 500g$1.06/100g$3.79
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Leggo's Red Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese Sauce 500g cheapest?
- New World has the lowest price at $3.79 ($1.06/100 g).
- What is the unit price of Leggo's Red Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese Sauce 500g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.06/100g.
- What is the lowest price ever for Leggo's Red Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese Sauce 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Leggo's Red Wine Chunky Tomato Herbs Bolognese Sauce 500g is $2.99 at Pak'nSave (21 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $3.79 at New World.