McCain Winter Vegetables — 1kg
As of 30 Sept 2026, McCain Winter Vegetables 1kg is cheapest at Pak'nSave at $5.69 ($5.69/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $9.89 — currently $5.69 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.35/100g
- Average
- $0.35/100g
- Highest
- $0.50/100g
Pak'nSave · 2kgNow$0.50/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.57/100gLow
New World · 1kgNow$0.73/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.74/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$0.50/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$0.64/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
20 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| McCain | 2kg | $9.89 | $0.50/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| McCain | 1kg | $5.69–$6.39 | $0.57/100g–$0.64/100g | In stock | 30 Sept | |
| McCain | 1kg | $7.29 | $0.73/100g | In stock | 30 Sept | |
| McCain | 1kg | $7.39 | $0.74/100g | In stock | 30 Sept | |
| McCain | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| McCain | 1kg | $6.35 | $0.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| McCain | 1kg | $6.35 | $0.64/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| McCain | 1kg | $6.99 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

McCainBest
Pak'nSaveMixed Vegetables · 2kg$4.95/1kg$9.89
Pak'nSaveWinter Vegetables · 1kg$4.99/1kg$4.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveVegetables Winter · 1kg$5.69/1kg–$6.39/1kg$5.69–$6.39
Pak'nSaveMixed Vegetables · #5012157 · 1kg$6.35/1kg$6.35Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveMixed Vegetables · 1kg$6.35/1kg$6.35Last seen 14 Jul · not compared
New WorldMixed Vegetables · 1kg$7.29/1kg$7.29
Pak'nSaveMixed Vegetables · #5012157_ea_000pns · 1kg$7.39/1kg$7.39
Woolworths NZwinter mix · 1kg$6.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is McCain Winter Vegetables 1kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.69 ($5.69/1 kg).
- What is the unit price of McCain Winter Vegetables 1kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.57/100g.
- What is the lowest price ever for McCain Winter Vegetables 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for McCain Winter Vegetables 1kg is $3.49 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $5.69 at Pak'nSave.

