Pams Diced Apples — 380g
As of 30 Sept 2026, Pams Diced Apples 380g is cheapest at New World at $1.39 ($3.66/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.29 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $3.39 — currently $1.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.13/100g
- Average
- $0.16/100g
- Highest
- $3.39/100g
New World · 380gNow$0.37/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.39/100g
Pak'nSave · 380gLast seen 15 Jul$0.34/100g
New World · 380gLast seen 15 Jul$4.97/100g
11 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $1.29–$1.49 | $0.34/100g–$0.39/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 380g | $1.39 | $0.37/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 380g | $3.39 | $0.34/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 380g | $1.89 | $4.97/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Diced Apples 380g cheapest?
- New World has the lowest price at $1.39 ($3.66/1 kg).
- What is the unit price of Pams Diced Apples 380g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.37/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Diced Apples 380g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Diced Apples 380g is $1.29 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $1.39 at New World.
