Sprite Natural Flavour Soft Drink — 600ml
As of 1 Oct 2026, Sprite Natural Flavour Soft Drink 600ml is cheapest at New World at $4.29 ($7.15/1 L) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.99 at New World (11 Aug); highest: $4.69 — currently $4.29 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.13/100ml
- Average
- $0.24/100ml
- Highest
- $0.40/100ml
New World · 2.25LNow$0.24/100ml
New World · 600mlNow$0.72/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 22 Jul$0.13/100ml
Pak'nSave · 2.25LLast seen 14 Jul$0.21/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 14 Jul$0.25/100ml
Pak'nSave · 1LLast seen 14 Jul$0.25/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
31 prices recorded · 22 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sprite | 2.25L | $3.49 | $0.24/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 600ml | $4.29 | $0.72/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Sprite | 1L | $2.99 | $0.13/100ml | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| Sprite | 1L | $4.69 | $0.21/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sprite | 2.25L | $4.69 | $0.21/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sprite | 1L | $3.69–$3.99 | $0.25/100ml–$0.40/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sprite | 1L | $3.69–$3.99 | $0.25/100ml–$0.67/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sprite | 1.5L | $3.99 | $0.27/100ml | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Sprite | 1.5L | $2.99 | $0.33/100ml | In stock | 11 Augout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

SpriteBest
Pak'nSaveNatural Flavour · 1L$1.33/1L$2.99Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Flavour · 1L$2.08/1L$4.69Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Flavour · 2.25L$2.08/1L$4.69Last seen 14 Jul · not compared
New WorldNatural Flavour · 2.25L$2.44/1L$3.49
Pak'nSaveDrink Flavour Natural Soft · 1L$2.46/1L–$3.99/1L$3.69–$3.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Flavour Soft Drink · 1L$2.46/1L–$6.65/1L$3.69–$3.99Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveNatural Flavour · 1.5L$2.66/1L$3.99Last seen 14 Jul · not compared
New WorldNatural Flavour · 1.5L$3.33/1L$2.99Last seen 12 Aug · not compared
New WorldNatural Flavour Soft Drink · 600ml$7.15/1L$4.29
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sprite Natural Flavour Soft Drink 600ml cheapest?
- New World has the lowest price at $4.29 ($7.15/1 L).
- What is the unit price of Sprite Natural Flavour Soft Drink 600ml?
- Priced per 100ml. New World offers the best value at $0.71/100ml.
- What is the lowest price ever for Sprite Natural Flavour Soft Drink 600ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sprite Natural Flavour Soft Drink 600ml is $2.99 at New World (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $4.29 at New World.
