Arnott's Tim Tam Original Chocolate Biscuits — 100g
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (21 Jul); highest: $5.89. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.75/100g
- Average
- $2.87/100g
- Highest
- $3.00/100g
3% above average
New World · 200gNow$2.95/100gLow
Pak'nSave · 200gLast seen 22 Jul$1.75/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$2.35/100g
10 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arnott's | 200g | $5.89 | $2.95/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Arnott's | 200g | $3.49 | $1.75/100g | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| Arnott's | 100g | $4.29–$4.69 | $2.15/100g–$2.35/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Arnott's | 200g | $4.69 | $2.35/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$5.89$2.95/100gBest
Arnott's · 200g
$3.49$1.75/100g
Arnott's · 200g
$4.29–$4.69$2.15/100g–$2.35/100g
Arnott's · 100g
$4.69$2.35/100g
Arnott's · 200g
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

Arnott'sBest
Pak'nSaveTim Tam Original Chocolate Biscuits · NZ · 200g$1.75/100g$3.49Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveOriginal Chocolate · 100g$2.15/100g–$2.35/100g$4.29–$4.69Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveTim Tam Original Chocolate Biscuits · NZ · 200g$2.35/100g$4.69Last seen 14 Jul · not compared
New WorldTim Tam Original Chocolate Biscuits · NZ · 200g$2.95/100g$5.89
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Arnott's Tim Tam Original Chocolate Biscuits 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Arnott's Tim Tam Original Chocolate Biscuits 100g is $3.49 at Pak'nSave (21 Jul), since we began tracking in Jul 2026.