Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ — 475g
As of 30 Sept 2026, Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g is cheapest at Pak'nSave at $3.79 ($0.80/100 g) in New Zealand — about 9% below the 2-retailer average of $4.15.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.69 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $5.35 — currently $3.79 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- $3.69
- Average
- $4.29
- Highest
- $4.29
8 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Chicken Tonight | 475g | $3.79 | $0.80/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Chicken Tonight | 475g | $4.50 | $0.95/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chicken Tonight | 475g | $3.69 | $0.78/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.79 ($0.80/100 g).
- How much does Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g cost?
- Prices range from $3.79 to $4.50 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $4.15.
- What is the unit price of Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.80/100g.
- Which supermarkets sell Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g?
- Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Chicken Tonight Creamy Mushroom Simmer Sauce · NZ 475g is $3.69 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.79 at Pak'nSave.
