McCain Superfries Crinkle Frozen Potato Chips Cut · NZ — 900g
Lowest recorded price: $3.29 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $5.19. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.37/100g
- Average
- $0.52/100g
- Highest
- $4.66/100g
11% above average
New World · 1kgNow$0.58/100g
Pak'nSave · 900gLast seen 12 Aug$0.37/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$0.45/100g
8 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| McCain | 1kg | $5.19 | $0.58/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| McCain | 900g | $3.29 | $0.37/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| McCain | 900g | $4.19 | $0.42/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| McCain | 1kg | $4.09–$4.99 | $0.45/100g–$0.55/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$5.19$0.58/100gBest
McCain · 1kg
$3.29$0.37/100g
McCain · 900g
$4.19$0.42/100g
McCain · 900g
$4.09–$4.99$0.45/100g–$0.55/100g
McCain · 1kg
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave- 1

McCainBest
Pak'nSaveSuperfries Frozen Potato Chips Crinkle Cut · NZ · 900g$3.66/1kg$3.29Last seen 12 Aug · not compared
Pak'nSaveSuperfries Frozen Potato Chips Crinkle Cut · NZ · 900g$4.19/1kg$4.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveSuperfries Crinkle Cut Chips · 1kg$4.54/1kg$4.09–$4.99Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSuperfries Crinkle Cut Chips · 1kg$5.77/1kg$5.19
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for McCain Superfries Crinkle Frozen Potato Chips Cut · NZ 900g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for McCain Superfries Crinkle Frozen Potato Chips Cut · NZ 900g is $3.29 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026.
