Jazz Apples — 1.5kg
As of 30 Sept 2026, Jazz Apples 1.5kg is cheapest at New World at $7.99 ($5.33/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $7.99 — currently $7.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.47/100g
- Average
- $0.47/100g
- Highest
- $0.65/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.47/100gAll-time low
New World · 1.5kgNow$0.53/100g
New World · 1kgLast seen 22 Jul$0.50/100g
Pak'nSave · eaLast seen 15 Jul$0.53/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.65/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.65/100g
10 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PAK'nSAVE | 1kg | $6.99 | $0.47/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Jazz | 1.5kg | $7.99 | $0.53/100g | In stock | 30 Sept | |
| PAK'nSAVE | 1kg | $6.99 | $0.47/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| New World | 1kg | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| Jazz | ea | $3.49–$5.29 | $0.53/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| New World | 1kg | $6.49 | $0.65/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| New World | 1kg | $6.49 | $0.65/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Fruit | 1kg | $5.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | Standard | $6.99 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Jazz Apples 1.5kg cheapest?
- New World has the lowest price at $7.99 ($5.33/1 kg).
- What is the unit price of Jazz Apples 1.5kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.53/100g.
- What is the lowest price ever for Jazz Apples 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Jazz Apples 1.5kg is $3.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.99 at New World.