Mini Cos Crunchita Lettuce — Standard
As of 30 Sept 2026, Mini Cos Crunchita Lettuce Standard is cheapest at New World at $2.99 in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.66 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $5.49 — currently $2.99 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.04/100g
- Average
- $3.16/100g
- Highest
- $3.74/100g
Pak'nSave · 1kgNow$3.24/100g
New World · 1kgNow$3.74/100g
Pak'nSave · 120gLast seen 15 Jul$3.16/100g
New World · 120gLast seen 15 Jul$3.49/100g
44 prices recorded · 28 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $3.89 | $3.24/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1kg | $4.49 | $3.74/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 120g | $3.79–$3.99 | $3.16/100g–$3.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 120g | $4.19 | $3.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | Standard | $2.66 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | 1 pack | $3.49 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | $2.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| The Fresh Grower | Standard | $4.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $3.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Sweet Petite | Standard | $4.69 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1 pk | $5.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 2 pk | $5.49 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- –

- –

- –

- 1

PamsBest
Pak'nSaveGreen & Red Cos Mix · 120g$31.58/1kg$3.79–$3.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveFresh Green & Red Cos Mix · 1kg$32.42/1kg$3.89
New WorldGreen & Red Cos Mix · 120g$34.92/1kg$4.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldFresh Green & Red Cos Mix · 1kg$37.42/1kg$4.49
Pak'nSaveMini Cos Crunchita Lettuce · 1 pk$5.49Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSweet Petite Cos Lettuce · 2 pk$5.49Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mini Cos Crunchita Lettuce Standard cheapest?
- New World has the lowest price at $2.99.
- What is the lowest price ever for Mini Cos Crunchita Lettuce Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mini Cos Crunchita Lettuce Standard is $2.66 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $2.99 at New World.
