Pringles Original Potato Chips · NZ — 100g
As of 29 Sept 2026, Pringles Original Potato Chips · NZ 100g is cheapest at New World at $2.59 ($6.40/100 g) in New Zealand.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.49 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $4.89 — currently $2.59 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.81/100g
- Average
- $2.93/100g
- Highest
- $3.13/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.81/100gAll-time low
Pak'nSave · 134gNow$3.13/100g
New World · 134gNow$3.65/100gLow
Pak'nSave · 53gNow$4.32/100g
New World · 100gNow$6.40/100g
18 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pringles | 100g | $1.49 | $2.81/100g | In stock | 11 Aug | |
| Pringles | 134g | $4.19 | $3.13/100g–$3.13/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pringles | 134g | $4.89 | $3.65/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pringles | 100g | $2.29 | $4.32/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pringles | 53g | $2.29 | $4.32/100g | In stock | 14 Jul | |
| Pringles | 100g | $2.59 | $6.40/100gBest | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PringlesBest
Pak'nSavePotato Chips Original · NZ · 100g$2.81/100g$1.49
New WorldPotato Chips Original · NZ · 134g$3.65/100g$4.89
Pak'nSavePotato Chips Original · NZ · 100g$4.32/100g$2.29
New WorldPotato Chips Original · NZ · 100g$6.40/100g$2.59
Pak'nSaveOriginal · 53g$2.29/53g$2.29
Pak'nSavePotato Chips Original · NZ · 134g$4.19/134g$4.19
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pringles Original Potato Chips · NZ 100g cheapest?
- New World has the lowest price at $2.59 ($6.40/100 g).
- What is the unit price of Pringles Original Potato Chips · NZ 100g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $6.40/100g.
- What is the lowest price ever for Pringles Original Potato Chips · NZ 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pringles Original Potato Chips · NZ 100g is $1.49 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.59 at New World.
