Mutti Cherry Tomatoes · NZ — 400g
As of 30 Sept 2026, Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g is cheapest at Pak'nSave at $3.19 ($7.98/1 kg) in New Zealand — about 15% below the 2-retailer average of $3.74.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.70 at Woolworths NZ (30 Sept); highest: $4.29 — currently $3.19 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.34/100g
- Average
- $0.80/100g
- Highest
- $0.96/100g
Pak'nSaveNow$0.80/100g
New WorldNow$1.07/100g
Pak'nSaveLast seen 15 Jul$0.34/100g
New WorldLast seen 15 Jul$0.96/100g
4 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mutti | 400g | $3.19 | $0.80/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | 400g | $4.29 | $1.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | 400g | $3.39 | $0.34/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mutti | 400g | $3.84 | $0.96/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Mutti | 400g | $2.70 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

MuttiBest
Woolworths NZCherry Tomatoes Whole · NZ · 400g$2.70
Pak'nSaveCherry Tomatoes Whole · NZ · 400g$3.39/1kg$3.39Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveCherry Tomatoes · NZ · 400g$7.98/1kg$3.19
New WorldCherry Tomatoes Whole · NZ · 400g$9.60/1kg$3.84Last seen 15 Jul · not compared
New WorldCherry Tomatoes · NZ · 400g$10.73/1kg$4.29
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.19 ($7.98/1 kg).
- How much does Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g cost?
- Prices range from $3.19 to $4.29 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $3.74.
- What is the unit price of Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.80/100g.
- Which supermarkets sell Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g?
- Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g is available at Pak'nSave and New World.
- What is the lowest price ever for Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mutti Cherry Tomatoes · NZ 400g is $2.70 at Woolworths NZ (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.19 at Pak'nSave.