Promite Yeast Spread Jar — 290g

As of 30 Sept 2026, Promite Yeast Spread Jar 290g is cheapest at Pak'nSave at $7.49 ($2.58/100 g) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $7.49 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $7.49 — currently $7.49 at Pak'nSave. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$7.49
Average
$7.49
Highest
$7.49
Lowest ever
$7.49 · Sep '26
Highest ever
$7.49 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Promite

    PromiteCheapest

    Promite Yeast Spread Jar · 290g

    $2.58/100g$7.49Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Promite

    PromiteCheapest

    Promite Yeast Spread Jar · 290g

    $2.58/100g$7.49Pak'nSave
1 brand available
Pak'nSave
  1. 1Promite

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Promite Yeast Spread Jar 290g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $7.49 ($2.58/100 g).
What is the unit price of Promite Yeast Spread Jar 290g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.58/100g.
What is the lowest price ever for Promite Yeast Spread Jar 290g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Promite Yeast Spread Jar 290g is $7.49 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $7.49 at Pak'nSave.