Wattie's Chickpeas — 400g

As of 29 Sept 2026, Wattie's Chickpeas 400g is cheapest at Pak'nSave at $1.89 ($4.73/1 kg) in New Zealand.

Prices updated 29 Sept 2026

Lowest recorded price: $1.89 at Pak'nSave (29 Sept); highest: $2.69 — currently $1.89 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$1.89
Average
$2.39
Highest
$2.69
Lowest ever
$1.89 · Sep '26
Highest ever
$2.69 · Jul '26
Trend
Down 30%
21% below average

3 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Wattie's

    Wattie'sCheapest

    Wattie's Chickpeas · 400g

    $4.73/1kg$1.89Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Wattie's

    Wattie'sCheapest

    Wattie's Chickpeas · 400g

    $4.73/1kg$1.89Pak'nSave

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Wattie's Chickpeas 400g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $1.89 ($4.73/1 kg).
What is the unit price of Wattie's Chickpeas 400g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.47/100g.
What is the lowest price ever for Wattie's Chickpeas 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Chickpeas 400g is $1.89 at Pak'nSave (29 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $1.89 at Pak'nSave.