Nuttelex Original Spread — 375g
As of 30 Sept 2026, Nuttelex Original Spread 375g is cheapest at Pak'nSave at $3.99 ($1.06/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $3.39 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $4.69 — currently $3.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.90/100g
- Average
- $0.90/100g
- Highest
- $1.06/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.06/100g
Pak'nSave · 375gNow$1.06/100g
New World · 100gNow$1.25/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.90/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$1.25/100g
12 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nuttelex | 100g | $3.99 | $1.06/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Nuttelex | 375g | $3.99 | $1.06/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nuttelex | 100g | $3.49 | $1.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nuttelex | 100g | $3.39 | $0.90/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Nuttelex | 100g | $3.39 | $0.90/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Nuttelex | 100g | $4.69 | $1.25/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

NuttelexBest
Pak'nSaveOriginal Spread · NZ · 100g$0.90/100g$3.39Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSave100g$0.90/100g$3.39Last seen 12 Aug · not compared
Pak'nSaveOriginal · 375g$1.06/100g$3.99
Pak'nSave100g$1.06/100g$3.99
New World100g$1.25/100g$3.49
New WorldOriginal Spread · NZ · 100g$1.25/100g$4.69Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nuttelex Original Spread 375g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $3.99 ($1.06/100 g).
- What is the unit price of Nuttelex Original Spread 375g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.06/100g.
- What is the lowest price ever for Nuttelex Original Spread 375g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nuttelex Original Spread 375g is $3.39 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.99 at Pak'nSave.
