Meadow Fresh Sour Cream — 500g
As of 1 Oct 2026, Meadow Fresh Sour Cream 500g is cheapest at New World at $8.39 ($1.68/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $6.89 at Pak'nSave (1 Oct); highest: $8.39 — currently $8.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.38/100g
- Average
- $6.88/100g
- Highest
- $6.89/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.38/100gAll-time low
New World · 500gNow$1.68/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 14 Jul$1.38/100g
5 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Meadow Fresh | 100g | $6.89 | $1.38/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 500g | $8.39 | $1.68/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 100g | $6.89 | $1.38/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 100g | $6.89 | $6.89/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Meadow Fresh Sour Cream 500g cheapest?
- New World has the lowest price at $8.39 ($1.68/100 g).
- What is the unit price of Meadow Fresh Sour Cream 500g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.68/100g.
- What is the lowest price ever for Meadow Fresh Sour Cream 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Meadow Fresh Sour Cream 500g is $6.89 at Pak'nSave (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $8.39 at New World.
