Chelsea White Sugar — 5kg
As of 30 Sept 2026, Chelsea White Sugar 5kg is cheapest at Pak'nSave at $12.99 ($0.26/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.09 at New World (30 Sept); highest: $12.99 — currently $12.99 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.20/100g
- Average
- $0.22/100g
- Highest
- $0.23/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.22/100g
Pak'nSave · 5kgNow$0.26/100g
New World · 100gNow$0.31/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.32/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.46/100gLow
New World · 100gNow$0.50/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
27 prices recorded · 16 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Chelsea | 100g | $3.29–$3.49 | $0.22/100g–$0.23/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 5kg | $12.99 | $0.26/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 100g | $4.69 | $0.31/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 100g | $9.49 | $0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 3kg | $8.09 | $0.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 100g | $2.29–$2.49 | $0.46/100g–$0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 100g | $2.09 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 1.5kg | $3.29 | $0.22/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chelsea | 100g | $8.39 | $0.28/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Chelsea | 1.5kg | $2.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 100g | $2.49 | — | In stock | 30 Sept | |
| Chelsea | 3kg | $9.50 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

ChelseaBest
Pak'nSaveWhite · 100g$0.22/100g–$0.23/100g$3.29–$3.49
Pak'nSave1.5kg$0.22/100g$3.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWhite · 5kg$0.26/100g$12.99
Pak'nSaveSugar White · 100g$0.28/100g$8.39Last seen 15 Jul · not compared
New WorldSugar White · 100g$0.31/100g$4.69
New WorldWhite · 3kg$0.32/100g$8.09
Pak'nSaveSugar White · 100g$0.32/100g$9.49
Pak'nSaveWhite Sugar · 100g$0.46/100g–$0.50/100g$2.29–$2.49
New WorldWhite Sugar · 100g$0.50/100g$2.09
Woolworths NZWhite Sugar · 100g$2.49
Woolworths NZ1.5kg$2.99
Woolworths NZWhite · 3kg$9.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Chelsea White Sugar 5kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $12.99 ($0.26/100 g).
- What is the unit price of Chelsea White Sugar 5kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.26/100g.
- What is the lowest price ever for Chelsea White Sugar 5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Chelsea White Sugar 5kg is $2.09 at New World (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $12.99 at Pak'nSave.

