McCain Hash Browns · NZ — 750g

As of 1 Oct 2026, McCain Hash Browns · NZ 750g is cheapest at New World at $7.29 ($9.72/1 kg) in New Zealand.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $5.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $7.29 — currently $7.29 at New World. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$0.80/100g
Average
$0.82/100g
Highest
$8.33/100g
Lowest ever
$0.80/100g · Jul '26
Highest ever
$8.33/100g · Jul '26
Trend
Down 88%
19% above average

10 prices recorded · 4 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1McCain

    McCainCheapest

    McCain Hash Browns · NZ · 750g

    $9.72/1kg$7.29New World

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1McCain

    McCainCheapest

    McCain Hash Browns · NZ · 750g

    $9.72/1kg$7.29New World

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is McCain Hash Browns · NZ 750g cheapest?
New World has the lowest price at $7.29 ($9.72/1 kg).
What is the unit price of McCain Hash Browns · NZ 750g?
Priced per 100g. New World offers the best value at $0.97/100g.
What is the lowest price ever for McCain Hash Browns · NZ 750g?
The lowest price OpenOrder has recorded for McCain Hash Browns · NZ 750g is $5.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.29 at New World.