Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ — 470g
As of 1 Oct 2026, Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g is cheapest at New World at $19.99 ($4.25/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.20 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $20.00 — currently $19.99 at New World. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.93/100g
- Average
- $5.92/100g
- Highest
- $5.20/100g
New World · 470gNow$4.25/100gLow
New World · 265gNow$5.28/100gLow
Pak'nSave · 470gLast seen 15 Jul$3.93/100g
Pak'nSave · 265gLast seen 15 Jul$5.20/100g
10 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cadbury | 470g | $19.99 | $4.25/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Cadbury | 265g | $13.99 | $5.28/100g | In stock | 1 Oct | |
| Cadbury | 470g | $18.49 | $3.93/100g–$18.49/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Cadbury | 265g | $5.20 | $5.20/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Cadbury | 265g | $10.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Cadbury | 470g | $20.00 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

CadburyBest
Pak'nSaveFavourites Boxed Chocolate · NZ · 470g$3.93/100g–$18.49/100g$18.49Last seen 15 Jul · not compared
New WorldFavourites Boxed Chocolate · NZ · 470g$4.25/100g$19.99
Pak'nSave265g$5.20/100g$5.20Last seen 15 Jul · not compared
New World265g$5.28/100g$13.99
Woolworths NZ265g$10.00
Woolworths NZFavourites Boxed Chocolate · NZ · 470g$20.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g cheapest?
- New World has the lowest price at $19.99 ($4.25/100 g).
- How much does Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g cost?
- Prices range from $19.99 to $20.00 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $20.00.
- What is the unit price of Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $4.25/100g.
- Which supermarkets sell Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g?
- Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g is available at New World and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Cadbury Favourites Chocolate Boxed · NZ 470g is $5.20 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $19.99 at New World.
