Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style — 1kg
As of 30 Sept 2026, Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg is cheapest at Pak'nSave at $6.39 ($0.64/100 g) in New Zealand — about 4% below the 2-retailer average of $6.67.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $6.39 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $7.95 — currently $6.39 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.64/100g
- Average
- $0.68/100g
- Highest
- $0.68/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.68/100g
New World · 1kgNow$0.75/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$0.68/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$0.72/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Yoplait | 1kg | $6.39–$6.79 | $0.64/100g–$0.68/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Yoplait | 1kg | $7.49 | $0.75/100g | In stock | 30 Sept | |
| Yoplait | 100g | $6.79 | $0.68/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Yoplait | 1kg | $7.19 | $0.72/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Yoplait | 1kg | $6.95 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

YoplaitBest
Pak'nSaveyoghurt tub greek style vanilla · 1kg$0.64/100g–$0.68/100g$6.39–$6.79
Pak'nSaveVanilla Greek Style Yoghurt · 100g$0.68/100g$6.79Last seen 15 Jul · not compared
New Worldyoghurt tub greek style vanilla · 1kg$0.72/100g$7.19Last seen 15 Jul · not compared
New WorldVanilla Greek Style Yoghurt · NZ · 1kg$0.75/100g$7.49
Woolworths NZyoghurt tub greek style vanilla · 1kg$6.95
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $6.39 ($0.64/100 g).
- How much does Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg cost?
- Prices range from $6.39 to $6.95 across 2 New Zealand supermarkets. The average price is $6.67.
- What is the unit price of Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.64/100g.
- Which supermarkets sell Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg?
- Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg is available at Pak'nSave and Woolworths NZ.
- What is the lowest price ever for Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Yoplait Vanilla Greek Yoghurt tub style 1kg is $6.39 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $6.39 at Pak'nSave.
