Heartland Extreme Crunch Maple Bacon Kettle Waves Potato Chips — 100g
Lowest recorded price: $1.99 at Pak'nSave (11 Aug); highest: $3.79. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.13/100g
- Average
- $1.49/100g
- Highest
- $1.79/100g
11% below average
22 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heartland | 100g | $1.99 | $1.33/100g | In stock | 11 Aug | |
| Heartland | 100g | $2.69 | $1.79/100g | In stock | 14 Jul | |
| Heartland | 100g | $2.69 | $1.79/100g | In stock | 14 Jul | |
| Heartland | 100g | $2.39 | $2.13/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Heartland | 100g | $3.79 | $2.53/100g | In stock | 14 Jul | |
| Heartland | 150g | $2.50 | — | In stock | 14 Jul |
$1.99$1.33/100g
Heartland · 100g
$2.69$1.79/100g
Heartland · 100g
$2.69$1.79/100g
Heartland · 100g
$2.39$2.13/100gBest
Heartland · 100g
$3.79$2.53/100g
Heartland · 100g
$2.50
Heartland · 150g
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

HeartlandBest
Pak'nSaveMaple Bacon Old-Fashioned Wave Cut Chips · 100g$1.33/100g$1.99
Pak'nSaveMaple Bacon Old-Fashioned Wave Cut Chips · 100g$1.79/100g$2.69
Pak'nSaveMaple Bacon · 100g$1.79/100g$2.69
New WorldMaple Bacon · 100g$2.13/100g$2.39
Pak'nSaveExtreme Crunch Maple Bacon Kettle Waves Potato Chips · 100g$2.53/100g$3.79
Woolworths NZMaple Bacon · 150g$2.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Heartland Extreme Crunch Maple Bacon Kettle Waves Potato Chips 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heartland Extreme Crunch Maple Bacon Kettle Waves Potato Chips 100g is $1.99 at Pak'nSave (11 Aug), since we began tracking in Jul 2026.
