Manuka Doctor Monofloral Honey UMF 18+ — 250g
As of 30 Sept 2026, Manuka Doctor Monofloral Honey UMF 18+ 250g is cheapest at New World at $89.99 ($36.00/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $11.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $101.19 — currently $89.99 at New World. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.20/100g
- Average
- $3.20/100g
- Highest
- $8.54/100g
Pak'nSave · 375gNow$3.20/100gAll-time low
Pak'nSave · 250gNow$6.40/100gLow
Pak'nSave · 500gNow$7.00/100g
New World · 500gNow$8.54/100g
New World · 250gNow$8.56/100g
New World · 250gNow$20.24/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
11 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 375g | $11.99 | $3.20/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $15.99 | $6.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 500g | $34.99 | $7.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 500g | $42.69 | $8.54/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $21.39 | $8.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $42.99 | $17.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $50.59 | $20.24/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $89.99 | $36.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 250g | $101.19 | $40.48/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

Best
Pak'nSaveMonofloral · 375g$3.20/100g$11.99
Pak'nSaveMonofloral · 250g$6.40/100g$15.99
Pak'nSaveMonofloral · 500g$7.00/100g$34.99
New WorldUMF 12+ · 500g$8.54/100g$42.69
New WorldUMF 12+ · 250g$8.56/100g$21.39
Pak'nSaveMonofloral · 250g$17.20/100g$42.99
New WorldUMF 16+ · 250g$20.24/100g$50.59
New WorldUMF 18+ · 250g$36.00/100g$89.99
New WorldUMF 20+ · 250g$40.48/100g$101.19
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Manuka Doctor Monofloral Honey UMF 18+ 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $89.99 ($36.00/100 g).
- What is the unit price of Manuka Doctor Monofloral Honey UMF 18+ 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $36.00/100g.
- What is the lowest price ever for Manuka Doctor Monofloral Honey UMF 18+ 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Manuka Doctor Monofloral Honey UMF 18+ 250g is $11.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $89.99 at New World.


