Pams White Sugar — 5kg
As of 30 Sept 2026, Pams White Sugar 5kg is cheapest at New World at $11.69 ($0.23/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.95 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $11.69 — currently $11.69 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.19/100g
- Average
- $0.19/100g
- Highest
- $0.22/100g
Pak'nSave · eaNow$0.19/100gAll-time low
Pak'nSave · 100gNow$0.20/100gLow
Pak'nSave · 100gNow$0.21/100g
New World · 5kgNow$0.23/100g
New World · 100gNow$0.23/100g
Pak'nSave · 100gNow$0.44/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
26 prices recorded · 18 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | ea | $2.89–$3.35 | $0.19/100g–$0.22/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $10.09–$11.05 | $0.20/100g–$0.22/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $6.19–$6.75 | $0.21/100g–$0.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 5kg | $11.69 | $0.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $3.44 | $0.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 3kg | $6.99 | $0.23/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 100g | $1.95–$2.19 | $0.39/100g–$0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 500g | $2.49 | $0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 1.5kg | $2.79 | $0.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave- 1

PamsBest
Pak'nSaveWhite Sugar · 1.5kg$0.19/100g$2.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveWhite · ea$0.19/100g–$0.22/100g$2.89–$3.35
Pak'nSaveWhite Sugar · 100g$0.20/100g–$0.22/100g$10.09–$11.05
Pak'nSaveWhite · 100g$0.21/100g–$0.23/100g$6.19–$6.75
New WorldSugar White · 100g$0.23/100g$3.44
New WorldWhite · 3kg$0.23/100g$6.99
New WorldWhite · 5kg$0.23/100g$11.69
Pak'nSaveSugar White · 100g$0.39/100g–$0.44/100g$1.95–$2.19
New WorldWhite · 500g$0.50/100g$2.49
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams White Sugar 5kg cheapest?
- New World has the lowest price at $11.69 ($0.23/100 g).
- What is the unit price of Pams White Sugar 5kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.23/100g.
- What is the lowest price ever for Pams White Sugar 5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams White Sugar 5kg is $1.95 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $11.69 at New World.

