Wattie's Creamy Tomato Soup — 300g

As of 30 Sept 2026, Wattie's Creamy Tomato Soup 300g is cheapest at New World at $3.69 ($1.23/100 g) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $3.69 at New World (30 Sept); highest: $3.69 — currently $3.69 at New World. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$3.69
Average
$3.69
Highest
$3.69
Lowest ever
$3.69 · Sep '26
Highest ever
$3.69 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Wattie's

    Wattie'sCheapest

    Wattie's Creamy Tomato Soup · 300g

    $1.23/100g$3.69New World

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Wattie's

    Wattie'sCheapest

    Wattie's Creamy Tomato Soup · 300g

    $1.23/100g$3.69New World
1 brand available
New World
  1. 1Wattie's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Wattie's Creamy Tomato Soup 300g cheapest?
New World has the lowest price at $3.69 ($1.23/100 g).
What is the unit price of Wattie's Creamy Tomato Soup 300g?
Priced per 100g. New World offers the best value at $1.23/100g.
What is the lowest price ever for Wattie's Creamy Tomato Soup 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Wattie's Creamy Tomato Soup 300g is $3.69 at New World (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.69 at New World.