Dairyworks Gouda Cheese Slices Standard — 200g
As of 1 Oct 2026, Dairyworks Gouda Cheese Slices Standard 200g is cheapest at Pak'nSave at $5.49 ($2.75/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.99 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $11.00 — currently $5.49 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.90/100g
- Average
- $1.90/100g
- Highest
- $3.00/100g
Pak'nSave · 2 x 250gNow$1.90/100gAll-time low
Pak'nSave · 200gNow$2.75/100g
New World · 200gNow$3.00/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.10/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$2.50/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$2.80/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dairyworks | 2 x 250g | $9.49 | $1.90/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Dairyworks | 200g | $5.49 | $2.75/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairyworks | 200g | $5.99 | $3.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairyworks | 100g | $10.52 | $2.10/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Dairyworks | 100g | $4.99 | $2.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Dairyworks | 100g | $5.60 | $2.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Dairyworks | 500g | $11.00 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

DairyworksBest
Pak'nSaveGouda · 2 x 250g$1.90/100g$9.49
New WorldGouda · 100g$2.10/100g$10.52Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveEdam Cheese Slices · 100g$2.50/100g$4.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSave200g$2.75/100g$5.49
New WorldEdam Cheese Slices · 100g$2.80/100g$5.60Last seen 15 Jul · not compared
New WorldGouda · 200g$3.00/100g$5.99
Woolworths NZGouda · 500g$11.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Dairyworks Gouda Cheese Slices Standard 200g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $5.49 ($2.75/100 g).
- What is the unit price of Dairyworks Gouda Cheese Slices Standard 200g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.75/100g.
- What is the lowest price ever for Dairyworks Gouda Cheese Slices Standard 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Dairyworks Gouda Cheese Slices Standard 200g is $4.99 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $5.49 at Pak'nSave.
