Mandarins Standard — 1kg
As of 30 Sept 2026, Mandarins Standard 1kg is cheapest at New World at $7.99 ($7.99/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.99 at Pak'nSave (4 Aug); highest: $7.99 — currently $7.99 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 10 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.30/100g
- Average
- $0.35/100g
- Highest
- $0.60/100g
New World · 1kgNow$0.50/100gLow
Pak'nSave · 1kgNow$0.60/100g
Pak'nSave · 1kgNow$0.60/100g
New World · 750gNow$0.93/100g
New World · 1kgLast seen 5 Aug$0.60/100g
17 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 1kg | $4.99 | $0.50/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $5.49 | $0.55/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $5.99 | $0.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $5.99 | $0.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $7.99 | $0.80/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 750g | $6.99 | $0.93/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 1kg | $4.79 | $0.60/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Fresh Fruit | 900g | $5.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | 1kg | $6.80 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | 1kg | $6.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Fruit | perkg | $4.95 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- 1

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mandarins Standard 1kg cheapest?
- New World has the lowest price at $7.99 ($7.99/1 kg).
- What is the unit price of Mandarins Standard 1kg?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $0.80/100g.
- What is the lowest price ever for Mandarins Standard 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mandarins Standard 1kg is $2.99 at Pak'nSave (4 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.99 at New World.


